Zmiany w prawie nie budzą entuzjazmu specjalistów kadr i płac. Wsparcie narzędziowe i wiedza potrzebne
Ponad połowa kadrowców ankietowanych w badaniu „Sytuacja zawodowa specjalistów kadr i płac 2017” uznaje zmiany w prawie pracy oraz ustawach wpływających na zatrudnienie za niekorzystne. Związane jest to ze zwiększeniem ilości zadań, którą są zobowiązani wykonać po zmianie przepisów, jak i wpływem na sytuację biznesową firm, które już odczuwają brak rąk do pracy.
2017-06-29, 13:10

Kadrowe kontrowersje

Najwięcej kontrowersji wzbudził pomysł oskładkowania umów o dzieło. Aż 56 proc. respondentów uznało zmianę za niekorzystną, argumentując ocenę zwiększeniem kosztów pracodawcy, a nawet ograniczaniem praw twórców.

Zmiany w zakresie rozliczania kwoty wolnej od podatku uzależnionej od poziomu dochodów zostały uznane za niekorzystne w niemal 20 proc. przypadków. Zmiany w ustawie emerytalnej włącznie z zapisami dotyczącymi ochrony przedemerytalnej 1/3 respondentów ocenia negatywnie, widząc w nich zagrożenie dla biznesu. Entuzjazmu nie budzą przepisy o powoływaniu do służby przygotowawczej i terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie przez zatrudnionych pracowników – 39 proc. respondentów ocenia tę zmianę negatywnie. Podobne emocje budzi wśród 37 proc. ankietowanych wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i ewidencja czasu pracy zleceniobiorców. Konieczność dodatkowej kontroli zleceniobiorców jest identyfikowane jako biurokracja i dodatkowe obowiązki, które wpływają na podnoszenie kosztów pracy.

 

Niedoinformowanie i potrzeba wsparcia

Duży odsetek ankietowanych ocenia wszystkie zmiany w prawie neutralnie. Większość – aż 88 proc. – twierdzi, że jest przygotowanych do zmian prawnych i działa zgodnie z przepisami. Stoi to w kontraście do poczucia pewności, bezpieczeństwa względem zmian prawnych, ponieważ 4 na 10 specjalistów ds. kadr i płac czuje się niedoinformowanych w zakresie tych zmian. Z tego względu fachowcy szukają informacji na własną rękę. Głównym źródłem wiedzy dla specjalistów nie są informacje dostępne w Internecie: media branżowe – 74 proc. oraz internetowe społeczności zawodowe – 44 proc. Szkolenia branżowe są głównym źródłem wiedzy profesjonalnej dla 51 proc. zawodowców.

Przeprowadzone przez nas badania potwierdzają, że częste zmiany prawne wprowadzają niepewność i silną potrzebę szkoleń osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. W codziennym życiu specjalistów HR ważną rolę odgrywa technologia wspierająca prace, dlatego tak ważne jest, aby systemy kadrowo-płacowe były na bieżąco automatycznie aktualizowane do zmieniających się przepisów, co daje poczucie bezpieczeństwa, pewności – podkreśla Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce.

 

Codzienne zmagania – najtrudniejsze tematy

Pośród kwestii sprawiających obecnie największą trudność kadrowcy wskazują sprawozdawczość zewnętrzną – 38 proc. Podobne wątpliwości dotyczą ewidencji czasu pracy, który sprawia kłopot 1/3 respondentów. Czwarta część badanych uważa, że najtrudniejsze są rozrachunki z ZUS, rozliczanie wynagrodzeń obcokrajowców oraz integracja obiegu informacji pomiędzy systemami informatycznymi.

Zadbanie o dostosowanie narzędzi i zaplecza służb kadrowych leży w interesie przedsiębiorców. Mnożenie czynności kadrowych przy dokonanych zmianach prawnych przysparza więcej pracy, a w kontekście wymagającego rynku pracownika – osłabia służby kadrowe i pozycję przedsiębiorstwa. Jedna trzecia ankietowanych specjalistów widzi potrzebę zatrudnienia dodatkowych osób w dziale kadrowym, zaś niemal czterdzieści procent z nich chętnie zaktualizowałoby lub dokupiło narzędzia wspierające pracę – dodaje Piotr Ciski.

 

 

 

Więcej informacji i kontakt z ekspertami Sage:

Katarzyna Kopka: katarzyna.kopka@mondaypr.pl, tel. 735 938 504

Patrycja Polakiewicz-Sobczuk: patrycja.polakiewicz-sobczuk@mondaypr.pl, tel. 532 753 385

 

 

Sage jest liderem na rynku zintegrowanych systemów finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych, wspierający przedsiębiorców na całym świecie. Trzydzieści lat temu sama rozpoczynała jako niewielka brytyjska firma, a teraz zatrudnia ponad 13.000 pracowników, którzy w 23 państwach obsługują miliony przedsiębiorców, będących motorem światowej gospodarki. Sage zmienia oblicze i upraszcza rachunkowość w firmach stosując błyskotliwe rozwiązania opracowane we współpracy z prężnie działającymi przedsiębiorcami, właścicielami firm, handlowcami, księgowymi, partnerami i programistami. Jako spółka ujęta we wskaźniku giełdowym FTSE 100, aktywnie wspiera środowiska lokalne i angażuje się w zmienianie świata poprzez filantropijną działalność Fundacji Sage.

Sage – lider na rynku zintegrowanych systemów finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych, wspierający przedsiębiorców na całym świecie www.sage.com

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Kopka
735 938 504
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.